Beyin Gücünüzü 2’ye Katlamak için

Inline images 1
Test Edilmiş ve Onaylanmış 7 ipucu
Lynnee Davidson
Bilgi alanının ve içeriğinin günlük kurallar içinde katlanarak geliştiğinin göründüğü bir çağda yaşıyoruz. Kontrolümüzde olan birçok teknoloji bilgisiyle, öğrenmek ve yeni bilgiler almak daha kolay hale geldi ve süreci hızlandıran bir etken olarak hayli faydasını gördüğümüz bir gelişme oldu.
Bu şu anlama geliyor; beyninizin zihinsel ve fiziksel anlamda gücünü muhafaza etmemiz ve kontrol altına almamız gerekiyor. Bu bakımdan eğer 21. yüzyılda beyninizdeki her bir hücrenin bilginin avantajlarından ve gelişiminden faydalanmasını istiyorsanız, işte size beyin gücünüzü destekleyecek ve zihinsel gelişiminize ciddi anlamda katkıda bulunacak 7 ipucu!
1. Yeteri Kadar Egzersiz Yapın: Fiziksel egzersiz, bedeninize olduğu kadar beyninize de iyi gelir. Egzersiz, beyninize giden oksijen akışını artırır, konsantre olmanıza yardımcı olur, daha keskin, daha hızlı ve daha net bir şekilde düşünmenizi sağlar. Beyniniz egzersiz yaptıkça başarılarınız artacak ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Çok daha iyi odaklanabileceksiniz, çok daha hızlı kararlar alabileceksiniz, problemleri çok daha hızlı çözebileceksiniz ve çok daha yaratıcı olacaksınız. Ve biliyoruz ki egzersiz, yeni beyin hücrelerinin büyümesine de yardımcı oluyor.
2. Gece Uykunuza Dikkat Edin: Kalifornia Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre; günde 21 saat uyanık kalan birinin yeterlilik ve kabiliyetiyle, kör-kütük sarhoş birinin algılayışı ve kavrayışı denktir. Uyku, hafızanızı yenilemenizi, yeni beceriler kazanmanızı ve problemleri çözmenizi sağlar. Dolayısıyla iyi bir gece uykusu beyin gücünüzü artırmak için mutlaka gereklidir. Kaç saat uyumanın iyi bir gece uykusu olacağı kişiden kişiye göre değişir, fakat 6 ile 8 saat arasındaki uyku yeterli görülmüştür.
3. Karbonhidratlardan Uzak Durun: Yeme alışkanlığınızdaki en ufak bir karbonhidrat (şekerli ve unlu mamuller) fazlalılığı bile vücudunuzdaki şeker oranınızı dengesizleştirmiş olacak. Kanınızdaki şeker oranında fazlalık ve azlık söz konusu olduğunda metabolizmanız bundan ciddi anlamda olumsuz etkilenecektir. Sonuç olarak beyninizi kötü yönde etkileyecek, alıngan, çabuk kızan ve dikkatsiz olmanıza sebep olacak. Günlük besin tüketiminizde karbonhidratlı yiyecekler yerine, sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler tüketmeniz çok daha iyi olacaktır.
Bu yiyecekler daimi bir enerji kaynağıyla beyninizi besleyecek. Dolayısıyla beyin gücünüzün artmasına yardımcı olacak.
4. Sık Sık Omega-3 Yağları Alın: Omega-3 yağları içeren diyetlerin çok daha etkili olduğu delillerle ispatlanmıştır. Çok güçlü etkileri vardır. Omega-3 yağları beyin sağlığı açısından çok gereklidir, çünkü hücre zarının akışkanlığını sağlar ve beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirir. Omega-3 yağları, öğrenme gücünüzü artırır, özellikle ruh halinize gayet olumlu etkiler sağlayacaktır.
5. Sudoku Bulmacaları Çözün: Sudoku bulmacalarının dünyanın her yerinde fanatikleri vardır. Bu bulmacalar zevkle çözülür, mantıklı düşünme ve konsantrasyon becerinizi geliştirdiği kadar gün boyu keskin ve berrak bir zihne sahip olmanızı sağlar.
6. Çikolata Yiyin: Çikolata severler için iyi haber! Araştırma bulgularına göre sütlü çikolata yemek, beyin fonksiyonlarını destekliyor, brom, feniletanolamin ve kafein gibi maddeler zihinsel performansını artırıyor. Aslında feniletanolamin “aşk ilacı” olarak adlandırılır, çünkü âşık olduğunuzda nasıl ki kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi çarpar, aynen öyle bu madde de kalp atışlarınızı hızlandırır!
7. Yaratıcı Görselliğin Gücünden Yararlanın: Yaratıcı görsellik bir tekniktir ki; biçim değişikliği ve dönüşümler yapmak bu teknikleri kullanan kişi için hayatı geliştirmek adına zihinsel bir enerji kullanmayı gerektirir. Beyninizin zihinsel enerjisini geliştirmek hayatınızı geliştirir, çünkü hayalleriniz inanılmaz güçlü ve doğru kullanıldığında gerçekte ne istediğinizi tasarlayarak hayatınızın güzelliğini artırırsınız.
Yaratıcı görsellik öğrenmeyi hızlandırır, hafızanızı ve motivasyonunuzu artırır ve tabii beyin gücünüzü geliştirir.
Peki, neden denemiyorsunuz ve bir an evvel bu yedi ipucunu uygulamaya geçmiyorsunuz? Desteklenmiş beyin gücü 21. yüzyılın avantajlarından yararlanmaya devam etmek adına iyi bir şeydir!