EFT ile PARA KONUSUNDA BİLİNÇALTI TEMİZLİK BASAMAKLARI

Herkesin genel sıkıntısı sanırım bu. O nedenle aşağıya para konusunda yapılması gereken bazı temizlik aşamalarını yazdım. Biz temizlikleri PEAT ya da Sedona Yöntemiyle yapıyoruz. Sizler başka yöntemler biliyorsanız onlarla yapınız fakat derin temizlik olmasına özen gösteriniz. Sorulara hemen alışıldık otomatik tepkisel cevaplar vermeyin. Örneğin 4.soruyu sorduğunuzda "neyinden hoşlanıcam ki" gibisinden ani cevaplar vermeyin. Cevabın yüzeye çıkması için kendinize izin verin.

1) Anne – babanın paraya ilişkin tutumlarında ve etkinliklerinde değiştirmek istediğin ya da direndiğin herhangi bir şey var mı? (Varsa temizle)

2) Anne – babanın paraya ilişkin kalıplarından hiç farketmeden taklit edip hayatına soktuğun bir kalıp var mı? (Varsa o kalıbı yani duyguyu yada fikri inancı temizleyin)

3) Çok paran olursa olmasından korktuğun bir şey nedir? (Korkuları temizleyin)

4) Şimdiki parasal durumuna ilişkin hoşlandığın bir şey nedir? (Çıkanı temizle)

5) Şimdiki parasal durumuna ilişkin hoşlanmadığın bir şey nedir?

6) Paranın seni kontrol etmeye çalıştığını hissettin mi? Parayı sen kontrol etmek istedin mi? (Bu kontrol hislerini temizleyin)

7) Parada ya da paraya ilişkin herhangi bir şeyde hoşlanmadığın ya da onaylamadığın bir şey oldu mu? (Hoşlanmama onaylamamaları temizleyin)

8) Paranın sendeki bir şeyden hoşlanmadığını ya da onaylamadığını bir biçimde hissettin mi? (Hissettinse temizle)

9) Paranın sana meydan okuduğunu karşı çıktığını bir biçimde hissettin mi?

10) Sen paraya herhangi bir şekilde meydan okudun mu karşı çıktın mı?

11) Kağıtta İki tane sütün oluşturun. Birine Avantajlar diğerine Dezavantajlar yazın. 
– Parasal Özgürlüğe sahip olmak sana hangi yararı sağlayacak? (Cevabı avantajlara yaz ve o arzuyu serbest bırak)
– Parasal özgürlüğe sahip olmak hangi zarara sebep olacak? (Dezavantajlara yaz ve o zarar duygusunukorkusunu temizle) Ör: İnsanlar beni o zaman param için severler belki… vs…

12) İdeal para durumunu ŞU anda ŞİMDİ oluyor gibi hayal et. Ona şu anda sahip olduğunu hayal et ve bu duruma karşı içinden yükselen itirazları temizle.

13) Hedef bildiriminde bulun ve ortaya çıkan itirazları temizle. Hedef bildirimi şöyle bi şeydir: 1 hafta içinde sadece serbest bırakarak 1000 YTL ve daha yukarısını kolayca elde ediyorum.
Bu cümleye benzer bir şey yazın ve bu cümleyi yazarken ve okurken ortaya çıkan itirazları temizleyin.

Kolay gelsin. Sevgiler…

Bülent Altınkaya