Uyku

Uykuya geçerken sırasıyla Beta – Alfa – Teta ve Delta dalga boyuna geçip, uyanırken de sondan başa doğru gelmek gerekiyor, uykunun herhangi bir yerinde aniden uyandırılmak stres yaratıyor ve bu gün boyu sürebiliyor…

Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyku tam anlamıyla şuursuzluk olarak nitelendirilemez. İnsanlarda yeterli uyku alınmaması unutkanlık, asabiyet, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla uyku depresyon gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Uyku bozukluğu kimi insanlarda kronik hale gelip çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Uyku insan ömrünün 1/3’ünü oluşturur. Vücudun dinlenmesini ve beynin bir gün önce aldığı bilgiyi işlemesini sağlar. Uyku, 24 saatlik döngüde doğal olarak yerini almaktadır. Kişinin kolaylıkla uyandırılabildiği, değiştirilmiş bilinçlik halidir. Kişilerin uykudaki davranışlarını ve EEG kullanarak onların beyin dalgalarını inceleyen bilim adamları, uyku sırasında gerçekleşen olaylara dair kanıtları ortaya koyarlar. Uyanıkken ya da uyurken beyin dalgaları, beyindeki milyarlarca nöronlar arasındaki elektrik trafiği sonucunda üretilir. Uyku aynı zamanda hafızanın yeniden yapılandırılması ve psikolojik yenilenme için gereklidir.

Sabah alarmın çalma vaktinde beta’ya dönmüş olmamız gerekiyor, bunun için de zamanında yatağa gitmeliyiz. Herkesin uyku ihtiyacı farklı tam bir vakit vermek mümkün değil, araştırmalar 3-4 saatlik uykudan sonra yarım saat ara verip tekrar uykuya devam etmenin aradaki farkı da öğle uykusu ile tamamlamanın çok sağlıklı olduğunu söylüyor.

m▲c