Yaşamak – Elif Öztürk


Hayatı bilmeden, tanımadan yaşamak hayatı yaşamak değildir. Çünkü tanınmayan, bilinmeyen her şeyin taşıdığı değer de anlaşılmaz. Değeri bilinmeyen şey ise ne önemsenir, ne sevilir ne de peşinden gidilir. Hayatı tanımak, tanıdıkça eşsiz değerinin farkına varmak, ardından hiçbir şeyle değiştiremeyeceğimiz kadar değerli olan bu eşsiz hazinemizi sevmek, sevdikçe hayatı daha anlamlı yaşamak yine bizim elimizde. 


Dolu dolu yaşamak, doyasıya yaşamak, günleri binbir renkte, binbir parıltıyla doldurmak, güzellikleri arayıp bulmak, kendini güzelliklerle çevirip, güzellikler içinde yaşamak… Kalbimizi dolduran ve bize huzur veren ümitlerimizi de yitirmezsek belki kırık kalbimizi de saracak, daima yanımızda olacak, sadakatli, hakikatli birini bulabiliriz. Hayat sürprizlerle dolu, sürprizim seni bekliyorum. 


Değişimi yaşamak çok güzel, karamsarlıklarımı atalı çok olmuş. Hayat yeni başlıyor benim için. Her geçen sene bir öncesinden daha sürpriz dolu. Nerdeydim, nerelere geldim. Kimbilir nerelere götürecek hayat beni. Ve biliyorum geriye değil hep ileri götürecek ben böyle korkusuz oldukça.. 

Nisanda yaşım 30 olacak ve daha korkusuzum. Yaş alıyorum diye yıpratmıyorum artık kendimi, sabırsızlıkla bekliyorum, bunca zamanda ne kadar değiştiğimi gördükçe daha bir hevesleniyorum yeni yaşlarıma, yeni deneyimlerime. Olgunlaştıkça güzelleşiyor, büyüdükçe bilgeleşiyorum yaşamda… 

Ayaklarım daha sıkı basıyor yaşama, öğrenmekten zevk alıyor, kısa zamanlarda ne kadar çok yol aldığımı gördükçe gururlanıyorum kendimle. Karşılık beklemeden yaptığım yardımların tadını çıkartıyorum. Nefreti unutmanın büyüklüğünü yaşıyorum, affetmeyi öğrenmenin kıymetini biliyorum. Dağıttıkça, bildikçe, yaptıkça yaşam beni sürprizlerle ödüllendiriyor. Bir bakıyorum efkarlıyım; sıcak bir dost omuz veriyor. Bir an çaresizlik hissediyorum; sonra çareler önümde sıraya giriyor. Sürprizleri gördükçe, yaşadıkça hiçbir düşünce kalmıyor. Her karanlık gecenin ardında mutlaka sabah güneş doğuyor, şükrediyorum. Hayat süprizlerle dolu, sürprizimi bekliyorum.


Güzel ve iyi yaşam istiyorsak insanlara beklediklerinden daha çok şey ver ve bunu zevk alarak yap. Dinlediğin her şeye inanma, sahip olduğun her şeyi harcama. Seni seviyorum dediğinde cidden söyle. Üzgünüm dediğinde, o kişinin gözlerinin içine bak. Başkalarının düşleriyle asla alay etme. Kimseyi kırma, kimseye hakaret etme. Yavaş konuş, hızlı düşün. Aileni ara. Kaybettiğinde ders al. Geçmişte çok yaşama. Başkalarının işine burnunu sokma. Bütün kurallarını öğren, sonra bazılarına uyma. Kitap oku, televizyon az seyret. Bildiklerini paylaş. Sana sevgi gösteren kişiyi engelleme.


Yardım et. Çok çalış. Şükretmeyi bil