Osho – ‘Kadın’

ok

OSHO üstadın kitapları bir “bütünleme” ya da “bütünlenme” araçları, bir şekilde “Mistik Provokatör” olarak tanındığı için herkes onunlakendinde farklı yankılar bulabiliyor. Tanışmak isteyenlere veya okumamış OSHO severlere duyurulur, okuyanlara ise tazelemedir.

2013 yılının Kadın ve Erkek bütünleşmesi “Bir”leşmesi yılı olduğunu bilincinde OSHO üçlemesi içimizdeki kadına erkeğe ve çocuğa hitap ediyor…Bu “Bir”leşme her şeyden önce içteki dişi ve eril enerjilerin bütünleşmesi, yazıldığı kadar kolay mı zor mu sorusunu içsel soranlara; herkesin süreci farklı çerçevelerde şekillendiğinden zorluk
ya da kolaylık şeklinde bir sıfatlandırma söz konusu pek değil, zira o zaman kime göre neye göre diye sormak da gerekiyor beraberinde, bu sadece bir süreç bir yolculuk…nereye gitmeye hazırsanız oraya kadar sizi alıp götüren bir yolculuk…herkesin içindeki dişi ve eril’e…

“Ben kadınların gerçekten kadın olmasını isterdim çünkü bu büyük oranda kendilerine bağlıdır. Kadın erkekten çok daha önemlidir. Çünkü o rahminde hem erkeği hem de kadını taşır. O kız ve oğlana, her ikisine de annelik eder, her ikisini de besler.” İçimizdeki dişi ve eril, en basit ve sade tanımı. “Bir çocuk doğduğunda doğan sadece çocuk değildir, anne de doğar. Bu olmadan önce o sıradan bir kadındı; doğumla birlikte bir anneye dönüşür.”

“Erkek bir gizemdir, kadın bir gizemdir, var olan her şey bir gizemdir. En iyisi, anlamaktan ziyade onun keyfini çıkarmaktır.” “Kadın her zaman daha çok çocuksudur, gözleri daha çok hayretle doludur. Erkek her zaman bilgi peşindedir. Peki bilgi nedir ? Bilgi sadece hayret etmekten kurtulmaya yarayan bir araçtır. “Kıskançlıkların, kızgınlığın, ihtirasın; hepsi acı getirir. Hırsların da acı getirir. Ve bunlar kendi seçtiğin acılardır. Acı, aslında içindeki doktorun, hasta yanını iyileştirmek için sunduğu “acı” ilaçtır.”

“Gerçek özgürleşme, kadını erkeğin kötü bir kopyası değil, kendine özgü bir kadın yapar. Tam şu an olan şey budur: kadın tıpkı bir erkek gibi olmaya çalışıyor. Eğer erkek sigara içerse kadın da sigara içmek zorunda, eğer erkek pantolon giyerse kadın da pantolon giymek zorunda. Eğer onlar belli bir şey yapıyorsa kadın da onu yapmak zorunda.”

“Eğer kadın gerçekten bir kadın olma özgürlüğüne sahip değilse, erkek de asla gerçek bir erkek olma özgürlüğüne sahip olmayacaktır. Kadının özgürlüğü erkeğin özgürlüğü için bir zorunluluktur.”
“Kalbin yolu güzeldir ama tehlikelidir. Zihnin yolu sıradandır ama güvenlidir. Erkek en güvenli ve en kestirme yaşam tarzını seçmiştir. Kadın duyguların, hislerin, ruh hallerinin en güzel ama en sarp, en tehlikeli yolunu seçmiştir. Ve bugüne kadar dünya erkekler tarafından yönetildiği için kadınlar muazzam şekilde azap çekmiştir. O, erkeğin yaratmış olduğu topluma uyamamıştır çünkü toplum mantığa ve nedenlere uygun olarak yaratılmıştır. Kadın kalpten bir dünya ister. Erkek tarafından yaratılan toplumda ise kalbe yer yoktur.”

“Hayattaki sorunlar sevgi ile çözülebilir. Kadın ve erkek ayrı dünyalardır o nedenle birbirlerini anlamaları güçtür. Ve geçmiş yanlış anlamalarla doludur fakat gelecek böyle olmak zorunda değildir. Farklılıklar değerlidir, onların bir çatışma yaratmasına gerek yok; aslında bunlar ikisinin arasındaki çekimin nedenleridir.”

Osho’ya soruyorlar: SEVGİ nedir ?
“DEĞİŞİR. İnsan sayısı kadar sevgi vardır. Sevgi en alt basamaktan en yüksek olana doğru bir hiyerarşidir. Pek çok katman, pek çok sevgi düzlemi vardır. Hepsi sana bağlıdır. Şayet sen en alt basamakta var oluyorsan, en üst basamakta var olan kişiye göre tamamıyla farklı bir sevgi fikrine sahip olursun. Adolf Hitler’in bir sevgi fikri olacaktır, Gautam Buda’nın başka olacaktır. Ve bunlar birbirlerine taban tabana zıt olacaktır çünkü onlar iki ayrı kutuptadırlar.”
“Beni bir kadın veya erkek olarak dinleme; yoksa beni dinlemiyor
olacaksın. Beni farkındalık olarak dinle.”
Sonsuz zamanlardan sonsuz aşk ile…

2014-02-03 08.26.55

<ADS’den alıntı>