18 MART …

Yeryüzündeki hiç bir ulus , ulusal varlığını bu kadar azim ve inatla savunmamış ve hiç bir tarih kapanmamak için bu kadar büyük bir savaş vermemiştir.

Bugün şanlı Türk tarihinin ölümsüz sayfalarında yerini alan Çanakkale Zaferimiz’in 98. yıldönümünü kutluyoruz. Bu büyük zafer yüce Türk milletine kutlu olsun.

18 Mart Çanakkale Zaferi , paylaşılmak ve tarihten silinmek istenen bir cihan imparatorluğunun içerisinden, kahraman bir ulusun varlığını bütün dünyaya ispat ettiği, tarihte eşine rastlanmayacak bir ulusal inanç, bir ulusal istiklâl ve bir ulusal kahramanlığın destanıdır.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
O GÜNLERDEN BİR AYRINTI ….
Cephe gerisinde bütün hazırlıklar tamamlanmıştı …Gelen raporların hepsi aynı cümle ile bitiyordu: ” Gayret bizden ,tevfik Allah’tandır.” Arıburnu Cephesi Kumandanı Mustafa Kemal ‘in savaşın durduğu bir ara,siperlerin en uç noktasına kadar gidip,savaşan askerlerle birlikte olması,askere büyük bir güç veriyordu.Bir gün , sipere girdiği zaman ; duvarlara kağıtlar iğnelenmiş,çivilenmiş Kur’an ‘ dan elle yazılmış ayetler ve Allah’ın büyük isimlerini gördü.Bu güzel yazılar ,askere yüksek ruh veriyor,direnç veriyor, güç veriyordu…Büyük kahraman Mustafa Kemal ,bu sayfaları dikkatle okurken,birisinin önünde takılıp kaldı :
“-Bunu yazanı hemen bulup bana getirin ! ” dedi.Biraz sonra o yazıların sahibi karşısındaydı .
“-Buyrun komutanım,ben İstanbul’lu Macit…”
Mustafa Kemal :
“-Sen hemen siperden çık!” diye emretti ve arkasından ; “Çık ve İstanbul’a dön , güzel yazı yazmaya devam et.Senin yerine siperlere girecek binlerce gönüllü Mehmetçik var.Ama bu kadar güzel yazı yazabilen sanatçıyı bu millet çok az bulur…”
O büyük insandan ! Dikkat ve o emir olmasa, büyük Hattat Macit Ayral usta da ,belki ,Çanakkale şehitleri arasında bir meçhul asker olacak ; dünyadan ayrılacak ve dünya bu müthiş Hat Ustasını tanımayacaktı…

İşte büyük insan ve büyük lider böyle olur . En hassas savaşta bile sanatı ,sanatçıyı ve ülkesinin geleceğini hesap eden gerçek bir lider . O , Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘tür …

Alıntı