ÖzGüven – Nil Gün

Kendinizin dostu olduğunuzda asla yalnız olmazsınız. (Maxwell Maltz)

Anne babasını küçük yaşta kaybetmiş fakirlik içinde büyümüş Perihan, hayatını kurtarmak için karşısına ilk çıkan erkekle evlenmişti. Kocası ona çok kötü davranıyor, içip içip dövüyor, sövüyordu. Hatta eve kadın getirecek kadar pervasız bir adamdı. Özgüveni sıfır olan genç kadın gidecek hiçbir yeri olmadığı için bu evliliğe katlanıyordu. Bir gün komşularından çok methini duyduğu bir falcıya gitmeye karar verdi. Amacı kocasını eve bağlamak için büyü yaptırmaktı. Gizlice biriktirdiği paraları cebine koyarak falcıya gitti. Falcı Perihan’ın cebindeki tüm parayı kendi cebine aktardıktan sonra Perihan’ın falına baktı. Ona geçmiş hayatında Kleopatra olduğunu, hayatının ilk yarısını Kleopatra’nın zarar verdiği insanların bedduasının bedelini ödeyerek geçirdiğini söyledi ama merak etmesine gerek yoktu. Hayatının bundan sonraki yarısı bolluk ve başarı içinde geçecek, çok meşhur olacaktı. Ama bunun için önce kocasından boşanması gerekiyordu. Canından bezmiş Perihan, falcının her söylediğine yürekten inandı. O akşam kocası, karşısında farklı bir Perihan görüyordu. Kendine güvenen güçlü bir Perihan. Kocasına boşanmak istediğini söyledi. Adam, onu dövmeye hazırlanırken Perihan kapıya koşarak kendini dışarı attı ve üst katta yalnız yaşayan ünlü bir gazetecinin kapısını can havliyle çaldı. Kadın gazeteci, ona bir yatak hazırlayarak korkmamasını söyledi. Perihan bir süre gazetecinin evinde kaldı. Onun ev işlerini yaparak, yemeğini pişirerek bir süre sonra da gazetecinin röportaj kasetlerini deşifre ederek yazıya geçirmeyi öğrenip kendisini vazgeçilmez kıldı.

Gazetecinin yardımıyla kocasından boşandı. Eski yaşamında Kleopatra olduğunu gazeteciye hiç söylemedi. Ama artık omuzları dik, güçlü ve özgüvenli yürüyor, aynada gördüğü aksini beğeniyordu. Bir gün şana şöhrete kavuşacağından emindi.

Tesadüf bu ya, gazeteci o meşhur falcı kadınla yaptığı bir röportajda falcının bir şarlatan olduğunu ortaya çıkardı. Sakat bir insanı iyileştirme vaadiyle büyük çapta dolandırmıştı.

Perihan, önce büyük bir şok yaşadı. Sonra, Kleopatra olmasa da kendisini güvenli ve başarılı hissetmenin önemini kavradı.

Perihan bugün yalnız yaşıyor ve mutlu. Gazeteci kadının ve çevresinin hatta üniversite öğrencilerinin tezlerini bilgisayar da yazarak hayatını kazanıyor. Açık öğretim öğrencisi olarak diploma alacağı günü heyecanla bekliyor. Sıcakkanlı ve sevecen bir insan olduğu için çevresi çok geniş. Doğal bir motivasyon hocası olduğu için de insanlar onunla birlikte olmaktan zevk duyuyor.

İnsan düşündüğünü olur. Şu anda içinde bulunduğunuz koşullara göre değil, olmak istediğiniz kişi gibi davranın. Perihan alçakgönüllü bir Kleopatra.

O kocasıyla evliyken bir hiç olduğuna inanıyor ve öyle davranıyordu. Kleopatra olduğuna inandığında ise, önemli ve değerli biriymiş gibi davrandı… Ve oldu.

Başkalarından, kendimize gösterdiğimiz kadar saygı görürüz.

Kendinize inanırsanız, yeteneklerinize güvenir ve çaba gösterirseniz sizi hiçbir şey durduramaz.

Kendinizi değerli ve yeterli bir insan olarak hissedin.

O zaman yeterli ve değerli olduğunuzu da keşfedeceksiniz.

Özgüven, kendimizi nasıl gördüğümüzle ilgilidir.

Ne olmadığımıza değil, ne olduğumuza yoğunlaşmakla ilgili. Hepimizin hem olumlu hem olumsuz özelliği var. Özgüvenimizi geliştirmek için olumlu özelliklerimize yoğunlaşmaya, olumsuz özelliklerimizi değiştirme azmine ihtiyacımız var. Haydi ruhunuzda bahar temizliği yapın.